O SEMINÁŘI

Ruku na srdce, milé ženy, víte, kde máte své pánevní dno? Víte, co to vůbec je a k čemu slouží? A kdybych chtěla být zlá, zeptala bych se ještě, zda tuto oblast dokážete vědomě ovládat. Ne, nebojte se, nechci být zlá a nemyslím tyto otázky špatně. Věřte, že sama (po mnoha a mnoha letech praktikování jógy) jsem nevěděla o svém pánevním dnu vůbec nic.

Již řadu let jsem lektorku Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues a mými kurzy prošly stovky žen. Poslední dobou mě ale trápila myšlenka, že informace, které ženám na kurzu dávám, nejsou kompletní. Cvičení je jistě přínosné, ale může fungovat, pokud nerozumíme tomu, jak funguje naše tělo, co se v nás odehrává nejen po stránce fyzické, ale také emoční a energetické?

Po konzultacích s řadou odborníků na poli jógy i fyzioterapie a především po množství reakcí od žen, které se mých kurzů zúčastnily, jsem se rozhodla oba koncepty propojit.

Na mých seminářích se možná poprvé „setkáte“ se svým pánevním dnem, které podpírá naše ženské orgány, které nosí naše děti, když jsme v očekávání a kterého si tak často všimneme, až když přijde močová inkontinence nebo jiná katastrofa. Ale napadlo Vás, že tam vlastně sídlí naše ženství, naše ženské kořeny? A ano, je zde i onen bájný PC sval, neboli sval lásky, takže i Vaše protějšky kurz jistě potěší 🙂

Pánevní dno probereme z roviny fyzické, emocionální i energetické. Často totiž samotné fyzické cvičení nepomáhá. Proč? Naše pánevní dno s námi možná zažilo něco těžkého (těžký porod, potrat, sexuální násilí apod.) nebo ho prostě jen neustále přetěžujeme důrazem na výkon v práci či ve sportu a zapomínáme relaxovat.

Dále nás čeká cvičení sestavy hormonální jógy v revidované podobě dle aktuálních poznatků fyzioterapie a lékařské vědy. Oproti původní sestavě jsou zde zapracovány změny, která reflektují na změny jak na poli vědy (pro naše těla již není bezpečné to, co bylo před 25 lety), tak na poli sociální (máme stále méně času a když je něčeho příliš, tak se nám do toho nakonec vlastně ani nechce) a především bylo dáno do souladu s částí pánevního dna, aby oba koncepty na sebe navazovaly.